Tayland Ulaşım ve İletişim Bakanlığının bir iştiraki olan Tayland Limited Havacılık Radyosu, yaptığı açıklamada Hytera Communications Co., Ltd’in Bangkok, Tayland’da Suvarnabhumi ve Don Muang Havaalanları için TETRA telsizlerinin tedarik ihalesini kazandığını bildirdi.

Tayland Limited Havacılık Radyosu (AEROTHAI), havayolları tarafından 1948 yılında Tayland Kraliyet Ailesinin de onayı alınarak kurulmuştur ve amacı havayolları operasyonları için hava trafik kontrolü ve havacılık iletişimi hizmetleri sunmaktır. AEROTHAI, Bangkok Uluslararası Havalimanlarını kapsayan bütünleşik bir TETRA sistemini 2007 de işleme geçirmiştir ve sistem yer hizmetleri tarafından ayrıca lojistik şirketi tarafından günlük operasyonel iletişimlerde kullanılmaktadır.

AEROTHAI tarafından sunulmuş olarak, Tayland, Bangkoktaki Suvarnabhumi ve Don Muang Havaalanları dünyadaki en meşgul 15 havalimanı sıralamasında olmakla beraber Hytera TETRA telsizlerini Nisan 2013 tarihinden beri deneme amaçlı kullanmaktadır. Portatif telsiz PT580H ve mobil telsiz MT680’in kullanımları havalimanlarındaki görevlilerin daha rahat ve güvenilir iletişim kurmasını garantiye almaktadır. MT680 TETRA ağına ve dolaşım hizmetlerine hızlı erişimi olanaklı kılmaktadır ve PT580H’nin üstün ses kalitesi havaalanlarının gürültülü ortamlarında iletişim için idealdir. Hytera TETRA telsizlerinin deneme sırasındaki üstün performansları AEROTHAI’den ihaleyi kazanabilmek için etkili olmuştur. Hytera’dan sağlanacak olan daha fazla TETRA terminalinin 2014 yılında hizmetleri kolaylaştırmak için bu iki havalimanında kullanıma sunulması beklenmektedir.